Predavanje “Pristupačnost turističkih proizvoda i usluga osobama sinvaliditetom”

24.10.2022.

U ponedjeljak 24. 10. 2022. na FMTU održano je predavanje na temu “Pristupačnostturističkih proizvoda i usluga osobama s invaliditetom” od strane savjetnika pravobraniteljiceza osobe s invaliditetom, Tee Rubeša i Maria Bureka.Pravobranitelj je osoba zadužena za zaštitu, praćenje i promicanje prava te interesa osobas invaliditetom. Na području RH postoje tri područna ureda, središnji ured u Zagrebu, Splitui Osijeku, a prošle godine je otvoren i u Rijeci, na čijem je čelu gospođa Anka Slonjšak,izabrana na drugi mandat od 8 godina. Kao najveća manjinska skupina, u RH postoji 624.019osoba s invaliditetom (tjelesno, osjetilno, intelektualno i mentalno oštećenje). Područje radaobuhvaćaju pristupačnost, socijalnu zaštitu, rad, pritužbe na diskriminaciju, kršenje prava islično. Najvažniji su akti iz ovog područja: Ustav RH, Zakon o suzbijanju diskriminacije,Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji, Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama teKonvencija o pravima osoba s invaliditetom, koju je RH potpisala treća u svijetu, a jamčipravo sudjelovanje i pristupačnost (u svim područjima društvenog života – prijevoza,informacija i komunikacija, fizičkog okoliša). Prema Sheratonskoj deklaraciji iz 2003. godine,za odrasle osobe se koristi termin osobe s invaliditetom, dok se djecu poimaju kao djeca steškoćama u razvoju.