U utorak, 18. veljače 2025. s početkom u 9:00 sati, svečano je otvoren deveti po redu program cjeloživotnog obrazovanja „Menadžment kamping resorta“, na koji je prijavljeno ukupno 27 polaznika.
Program uključuje tri tjedna, odnosno 60 sati online nastave, te terensku nastavu u trajanju od tri dana, koja će se održati na otoku Krku, u Premium kamping resortu Krk. Novost ovogodišnjeg programa je da će se prvi tjedan predavanja održati na engleskom jeziku.
Polaznici će u okviru terenske nastave imati priliku upoznati se s praktičnim funkcioniranjem svih operativnih odjela kampa te razgledati još tri vrhunska kampa.
Na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Sveučilišta u Rijeci već se deset godina predaje kamping menadžment, dok program cjeloživotnog obrazovanja „Menadžment kamping resorta“ uspješno traje devet godina. Fakultet je prepoznao značaj kampinga za hrvatski turizam i njegovu ključnu ulogu u održivom razvoju turističkih destinacija. U okviru Europskog zelenog plana kampovi postaju jedan od najkonkurentnijih oblika smještaja, a pandemija bolesti COVID-19 dodatno ih je učinila poželjnim oblikom boravka. Kampovi su mjesta jedinstvenog odmora u uređenoj prirodi, uz privatnost obitelji, zdravu rekreaciju i druženje, zbog čega predstavljaju jedan od najodrživijih oblika smještaja. U Republici Hrvatskoj kampovi su u 2024. godini ostvarili 21,2 milijuna noćenja, što je 11% više nego u 2019. godini. Prema mjerenjima ADAC-a, Hrvatska je na drugom mjestu u Europi po kvaliteti kamping smještaja, a tu visoku poziciju može zasigurno zahvaliti i sustavnom obrazovanju.
Program cjeloživotnog obrazovanja „Menadžment kamping resorta“ orijentiran je na zanimljivu, interaktivnu, modernu i praktičnu nastavu, za koju će se ove godine pobrinuti ukupno 45 predavača. Među njima su eminentni profesori s opatijskog fakulteta, kao i vrhunski stručnjaci iz prakse – partneri iz najuspješnijih hrvatskih poduzeća. Uz njih, ove će godine na programu sudjelovati i 15 vrhunskih inozemnih gostujućih predavača.
Pored diplome i stjecanja 10 ECTS bodova, partneri programa nagradit će četiri najbolja polaznika (one s najboljim rezultatima na ispitu) vrhunskim nagradama. Kamping udruženje Hrvatske osiguralo je dvije nagrade – vikend u mobilnoj kućici u jednom od vrhunskih hrvatskih kampova te besplatnu kotizaciju za 19. Kongres hrvatskog kampinga. Poduzeće Aminess nagrađuje jednog polaznika vikend-boravkom u ekskluzivnom Aminess Avalona Camping Resortu 5*, dok poduzeće Arena Hospitality Group osigurava vikend u glamping šatoru.
„Program cjeloživotnog obrazovanja – „Menadžment kamping resorta“ jedan je od najdugovječnijih i najuspješnijih programa cjeloživotnog obrazovanja na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu. Ujedno, to je i jedini takav program u Europi. Fakultet prepoznaje važnost i potencijal razvoja ove vrste smještaja, osobito u kontekstu Europskog zelenog plana i postpandemijskog turizma. Ponosni smo što smo jedini fakultet u Republici Hrvatskoj koji kamping turizmu posvećuje posebnu pažnju, ne samo kroz redovnu nastavu i cjeloživotno obrazovanje, već i kroz diplomski studij. U suradnji s našim partnerima – Sveučilištem u Bredi (Nizozemska) i Sveučilištem u Gironi (Španjolska) – osnovali smo združeni diplomski studij „Master of Sustainable Outdoor Hospitality Management“. Studenti već druge generacije ovog jedinstvenog studija u Europi upisuju semestar u Opatiji, gdje će učiti o menadžmentu, operacijama, prodaji, zadovoljstvu gostiju, održivosti i kvaliteti u outdoor ugostiteljstvu“, izjavio je dekan Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, prof. dr. sc. Marko Perić.
Voditeljica i idejna kreatorica programa, doc. dr. sc. Josipa Cvelić Bonifačić, koja je za svoj dugogodišnji rad na razvoju kampova nagrađena ulaskom u ADAC Hall of Fame, izjavila je: „Već devet godina svjedočimo velikom interesu za ovaj specijalizirani program, koji pohađaju zaposlenici i menadžment kampova, ali i sve veći broj privatnih polaznika koji žele postati kamping poduzetnici ili se dodatno educirati. Outdoor ugostiteljstvo posljednjih godina postaje atraktivan i konkurentan oblik smještaja. Brojni inovativni smještajni objekti – od kućica na drveću, preko mobilnih kućica svih vrsta, do glamping smještaja – u kombinaciji s visokom kvalitetom usluge te rastućom potražnjom novih generacija za avanturom i outdoor aktivnostima u očuvanom okolišu čine ovaj segment turizma izuzetno konkurentnim. Takav smještaj ne samo da generira potražnju među pripadnicima generacije Z, već i održava strastvenu privrženost iskusnih kampista. Osim toga, doprinosi održivosti destinacija. Stoga je profesionalno obrazovanje u menadžmentu kamping resorta, uz praktična znanja i iskustva najboljih stručnjaka iz branše, ključni put prema daljnjem razvoju kvalitete, održivosti i konkurentnosti outdoor ugostiteljstva. Buduće menadžere i poduzetnike u kampingu učimo kako razvijati kampove koji će biti ne samo gospodarski uspješni, već i doprinijeti dobrobiti destinacija i lokalnog stanovništva. Podupirući menadžment održivog razvoja kampova kroz obrazovanje, istodobno doprinosimo održivom razvoju turističkih destinacija.“


