Što je CEEPUS?
Central European Exchange Programme for University Studies (CEEPUS) program je akademske mobilnosti studenata i nastavnog osoblja srednje i istočne Europe. Zemlje uključene u program su Albanija, Austrija, BiH, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Mađarska, Moldavija, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Srbija.
Zemlje potpisnice ugovora CEEPUS svake godine određuju kvotu raspoloživih stipendija za dolazne mobilnosti. Zemlje također određuju iznose stipendija za različite kategorije stipendista, kao i ostala prava CEEPUS-ovih stipendista (primjerice, besplatan smještaj, subvencionirana prehrana, zdravstveno osiguranje). Stipendije ovise o standardu života u pojedinoj zemlji i moraju biti dostatne za potrebe mobilnosti. Studenti su također izuzeti plaćanja školarine. Putne troškove za studente i nastavnike pokriva Nacionalni ured za CEEPUS pri Agenciji za mobilnost i programe Europske unije.
Program CEEPUS prvenstveno ima za cilj promicanje mobilnosti unutar CEEPUS mreža. CEEPUS mrežu čine najmanje tri člana iz najmanje dvije države članice CEEPUS-a, pri čemu jedan član ima ulogu koordinatora mreže. Koordinatori i partneri mogu biti visoka učilišta i njihove sastavnice. FMTU već dugi niz godina ostvaruje uspješnu razmjenu studenata i nastavnika u okviru CEEPUS mreža i trenutačno je član CEEPUS mreža:
- Amadeus – koordinator mreže: WU – Vienna University of Economics and Business (Austrija)
- Education without frontiers – koordinator mreže: University of Applied Sciences Burgenland (Austrija)
- TASA network – Tourism and Agriculture Sustainable Alliances – koordinator mreže: University of Maribor, Faculty of Logistics (Slovenija).
- CESEENet – koordinator mreže: Universty of Rijeka (Hrvatska). Mreža je namijenjena isključivo za studente doktorskog studija Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu (PETU).
Na sljedećem linku možete vidjeti detalje o svakoj od navedenih mreža (ID mreže, popis partnerskih institucija u mreži i kontakte Ceepus koordinatora u partnerskoj instituciji): https://www.ceepus.info/content/find
Mrežna mobilnost (mobilnost unutar CEEPUS mreže) je naziv za mobilnost između ustanova koje sudjeluju u istoj CEEPUS mreži (partnerstvu). Prijaviti se za mrežnu mobilnost mogu svi oni čija visoka učilišta sudjeluju u nekoj od CEEPUS mreža. U slučaju da nisu iskorištene sve stipendije u okviru CEEPUS mreža, studentima i nastavnicima, bez obzira na kojem odjelu studiraju ili rade, otvara se mogućnost za mobilnost putem tzv. CEEPUS freemover stipendije (mobilnost izvan CEEPUS mreža). U okviru freemover stipendije moguće je boraviti na bilo kojem sveučilištu u zemljama uključenim u CEEPUS program tijekom ljetnog semestra.
Dodatne informacije o CEEPUS programu možete pronaći na mrežnim stranicama CEEPUS-a te na mrežnim stranicama Nacionalnog ureda za CEEPUS. U programu Ceepus mobilnosti mogu sudjelovati: studenti (prijediplomski/diplomski/poslijediplomski studij) i nastavno osoblje.
Mobilnost studenata
Tko može sudjelovati u Ceepus mobilnosti?
Svi studenti prijediplomskoga, diplomskog ili poslijediplomskog studija, redoviti i izvanredni. U trenutku prijave za mobilnost, studenti trebaju:
- biti upisani na preddiplomski/diplomski/poslijediplomski studij
- imati završena najmanje dva semestra u području u kojem se želi prijaviti za mobilnost
- imati državljanstvo jedne od zemalja članica CEEPUS-a ili status studenta u jednoj od zemalja članica CEEPUS-a. U slučaju da osoba nije državljanin jedne od zemalja članica CEEPUS-a, a redovni je student u zemlji članici CEEPUS-a, potrebno je priložiti potvrdu o akademskom statusu (Equal Status Document).
- imati minimalno B1 razinu znanja jezika, odnosno višu razinu ako se radi o diplomskom i poslijediplomskom studija.
Napomena: Svaka partnerska ustanova može imati vlastita ograničenja i uvjete za prijem studenata ( npr. neke ustanove ne primaju studente na poslijediplomskoj razini i sl.).
Studenti NE MOGU ostvariti mobilnost u:
- na prvoj godini preddiplomskoga studija
- zimskom semestru diplomskog studija
- ljetnom semestru na četvrtoj godini preddiplomskog studija (razlog: praksa)
- Napomena: izuzetak može biti kod studenata koji su stručnu praksu položili.
Svi studeni koji sudjeluju u mobilnosti oslobođeni su plaćanja školarine na stranoj instituciji za vrijeme trajanja mobilnosti. Studenti koji participiraju u troškovima studija na matičnoj instituciji za vrijeme mobilnosti dužni su plaćati participaciju.
Obligations of a CEEPUS III Scholarship Holder – Student (ovdje)
Koje vrste mobilnosti postoje za studente?
S obzirom na kategoriju i svrhu mobilnosti, studenti mogu ostvariti jednu od navedenih mobilnosti:
Student: za ovu se vrstu mobilnosti prijavljuju se studenti koji žele ostvariti semestralnu mobilnost te je trajanje ove vrste mobilnosti najmanje tri mjeseca.
- Opcija 1: upiše, sluša i polaže kolegije – potrebno je upisati minimalno 20 ECTS-a, a položiti 15 ECTS-a (prijediplomski / diplomski, preferira se ljetni semestar);
- Opcija 2: piše završni rad / diplomski rad – potrebno je upisati i položiti 4 ECTS-a (jedan izborni predmet) i pronaći supervizora (prijediplomski i diplomski, preferira se ljetni semestar);
- Opcija 3: istraživanje za potrebe doktorskog rada – doktorand mora pronaći supervizora na stranoj instituciji koji će pratiti njegov rad te regulirati svoj status u sklopu PDS-a na FMTU prije odlaska na mobilnost.
Short-term student: za ovu se vrstu mobilnosti prijavljuju se studenti koji žele ostvariti mobilnost u svrhu istraživanja za potrebe doktorskog rada – potrebno je pronaći supervizora na stranoj instituciji i regulirati svoj status u sklopu PDS-a na FMTU prije odlaska na mobilnost. Minimalno trajanje ove vrste mobilnosti jest jedan mjesec.
Short-term excursion (kratkoročna mobilnost): za ovu se vrstu mobilnosti prijavljuju se sudionici kratke grupne mobilnosti (primjerice, ljetne i zimske škole).
Visina stipendija
Zemlje u kojima se nalazi strana institucija određuju iznose stipendija za različite kategorije stipendista, kao i ostala prava CEEPUS-ovih stipendista (primjerice, besplatan smještaj, subvencionirana prehrana, zdravstveno osiguranje). Stipendije ovise o standardu života u pojedinoj zemlji i moraju biti dostatne za potrebe mobilnosti. Studenti su također izuzeti plaćanja školarine.
Na web stranicama programa CEEPUS možete vidjeti koliko iznose stipendije za pojedinu zemlju i koja prava CEEPUS-ovi stipendisti imaju u određenoj zemlji. Putne troškove hrvatskim studentima pokriva Nacionalni ured za CEEPUS pri Agenciji za mobilnost i programe Europske unije (procedura za povrat putnih troškova).
Postupak prijave za sudjelovanje u Ceepus programu mobilnosti
FMTU raspisuje jednom (ili dva puta) godišnje Natječaj za prijavu studenata za CEEPUS mobilnost. Broj raspoloživih mjesta i destinacija ovisi o dodijeljenim kvotama unutar mreže za navedenu akademsku godinu.
U slučaju da nisu iskorištene sve stipendije u okviru CEEPUS mreža, studentima se otvara mogućnost za mobilnost putem tzv. CEEPUS freemover stipendije (mobilnost izvan CEEPUS mreža). U okviru freemover stipendije moguće je boraviti na bilo kojem sveučilištu u zemljama uključenim u CEEPUS program tijekom ljetnog semestra.
Rokovi za prijavu mobilnosti u online Ceepus sustav
VAŽNO: Student mora dobiti odobrenje CEEPUS koordinatorice na FMTU prije nego prijavu podnesen u online Ceepus sustav te je dužan regulirati svoj studentski status na FMTU (zaprimiti ODLUKU o utvrđivanju prava i obveza studenata u mobilnosti – prijediplomski/diplomski studij; kontaktirati Ured za PDS i regulirati status prije odlaska na mobilnost – doktorski studij).
- Mobilnost u ljetnome semestru: do 31. listopada
- Mobilnost u zimskome semestru: do 15. lipnja
- Freemover prijave: do 30. studenoga svake godine
Detaljnije informacije o Ceepus mobilnosti možete pronaći ovdje.
Smjernice za prijavu na natječaj za mobilnost u svrhu studijskog boravka za studente (polaganje kolegija ili pisanje završnog/diplomskog/doktorskoga rada) nalaze se ovdje.
Ukoliko želite produljiti studijski boravak ovdje možete preuzeti obrazac zahtjeva.
Mobilnost nastavnika
Obveze nastavnika u Ceepus mobilnosti:
Obveza nastavničkog i/ili mentorskog rada u zemlji-domaćinu od najmanje 6 nastavnih sati u najmanje 5 radnih dana.
Obligations of a CEEPUS III Scholarship Holder – Teacher
Postupak prijave za sudjelovanje u Ceepus programu mobilnosti
- Mobilnost unutar mreža: FMTU raspisuje jednom (ili dva puta) godišnje Natječaj za prijavu nastavnika za CEEPUS mobilnost. Broj raspoloživih mjesta i destinacija ovisi o dodijeljenim kvotama unutar mreže za navedenu akademsku godinu.
- Mobilnost izvan CEEPUS mreža: U slučaju da nisu iskorištene sve stipendije u okviru CEEPUS mreža, nastavnicima se otvara mogućnost za mobilnost putem tzv. CEEPUS freemover stipendije (mobilnost izvan CEEPUS mreža). U okviru freemover stipendije moguće je boraviti na bilo kojem sveučilištu u zemljama uključenim u CEEPUS program tijekom ljetnog semestra. Potiče se primarno mobilnost prema partnerskim ustanovama unutar mreža (raspitati se kod koordinatora ima li neiskorištenih mjeseci unutar mreže).
Svaki kandidat/kandidatkinja dužan je sam kontaktirati nastavnike/djelatnike odgovarajućih zavoda/katedri/odjela/ureda pri inozemnim ustanovama te dogovoriti plan i način rada, kao i vrijeme te trajanje boravka.
Prije prijave u online Ceepus sustav nastavnik je dužan Ceepus koordinatoru na FMTU dostaviti:
- Popisanu i ovjerenu Freemover: Letter of Acceptance – Teacher od strane institucije (ovdje)
- Pismenu suglasnost dekana za odsutnost s radnoga mjesta (ovdje)
Prijava u online CEEPUS sustav
Prijavu se dostavlja u online Ceepus sustav https://www.ceepus.info/login/login.aspx. Nakon što nastavnik „zaključa prijavu“ u sustavu nužno j da redovito pratiti status svoje prijave kao i obavijesti koje će primati na e-mail. Tek u trenutku kada NCO zemlje primateljice u kojoj je strana institucija potvrdi pristiglu prijavu nastavniku je dodijeljena stipendija. Nastavnik mora potvrditi primitak stipendije.
Ukoliko nastavnik prijavljuje mobilnost izvan CEEPUS mreža morati će u sklopu online prijave uploadirati popisanu i ovjerenu Freemover: Letter of Acceptance – Teacher od strane institucije
Apply for a grant: https://www.ceepus.info/content/apply
Visina stipendija
Zemlje u kojima se nalazi strana institucija određuju iznose stipendija za različite kategorije stipendista, kao i ostala prava CEEPUS-ovih stipendista (primjerice, besplatan smještaj, subvencionirana prehrana, zdravstveno osiguranje). Stipendije ovise o standardu života u pojedinoj zemlji i moraju biti dostatne za potrebe mobilnosti. Studenti su također izuzeti plaćanja školarine.
Na web stranicama programa CEEPUS možete vidjeti koliko iznose stipendije za pojedinu zemlju i koja prava CEEPUS-ovi stipendisti imaju u određenoj zemlji. Putne troškove hrvatskim studentima pokriva Nacionalni ured za CEEPUS pri Agenciji za mobilnost i programe Europske unije (procedura za povrat putnih troškova).
Napomena: Može se očekivati otežana isplata stipendija u sljedećim zemljama. BIH, Sj. Makedonija, Albanija. Problem sa organizacijom smještaja u domu u Srbiji.
Rokovi za prijavu mobilnosti u online Ceepus sustav
- Mobilnost u ljetnome semestru: do 31. listopada
- Mobilnost u zimskome semestru: do 15. lipnja
- Freemover prijave: do 30. studenoga svake godine
Detaljnije informacije o Ceepus mobilnosti možete pronaći ovdje.
Kontakt
CEEPUS koordinator na FMTU: prof. dr. sc. Kristina Črnjar, kcrnjar@fthm.hr
Nacionalni ured za CEEPUS, Agencija za mobilnost i programe Europske unije, ceepus@mobilnost.hr
Za detaljnije informacije: CEEPUS – Agencija za mobilnost i programe EU