Maslina (uljika, lat. Olea europaea) je suptropska zimzelena biljka, koja raste kao grm, a rjeđe kao stablo. Maslinovo je drvo duga vijeka (500 do 600 godina, u prosjeku 100 do 150 godina), a pradomovinom se smatra prostor od Sirije prema Grčkoj, odakle je prenesena u Sredozemlje. Na zemlji je prisutna od pamtivijeka. Arheološki nalazi (koštice masline u spiljama, stari više od 9000 godina) svjedoče kako su još u kameno doba naši preci sakupljali plodove divlje masline. Zbog svojih je karakteristika kroz povijest postala simbolom mira, obilja, vječnosti, učenosti i zdravlja, a još od antičke Grčke simbolizira pobjedu.
Područja Istre i Kvarnera danas su poznati po maslinarskom turizmu. Proizvodi poput maslinovog ulja, uljne kozmetike, tradicionalnih suvenira od maslinovog drva, raznih kušaonica ulja, vođenih maslinarskih tura, berbi maslina, obogaćuju turističku ponudu i privlače sve više turista na ovo područje. U dvorištu Fakulteta zasađeno je stablo masline jer upravo maslinarstvo i turizam mogu biti važan dio u razvoju održivosti.
ZANIMLJIVOST: Prema pravilima razvrstavanja maslina spada u voće. Naime, sve što potječe od višegodišnjih biljaka smatra se voćem, dok je povrće plod jednogodišnjih biljaka, pa se tako plod masline, koja raste na višegodišnjem stablu smatra voćem.